AEROPONSKI UZGOJ RAJČICE (Lycopersicon lycopersicum Mill.) S GUSTOM SADNJOM I DEKAPTACIJOM
Jože Osvald i Nino Petrović
Boitehniška fakulteta, Odelek za agronomijo, Jamnikarjeva 101, 1000 Ljubljana, Slovenija
SAŽETAK
Cilj istraživanja je bio utvrditi mogućnost uzgoja rajčice u različitim gustoćama sadnje u zaštićenom prostoru. Stoga smo odabrali aeroponski sistem uzgoja, gdje uzgojni prostor ide u visinu (sistem piramidalnog uzgoja). Poprečni presjek sustava tvori jednakokračni trokut sa stranicama dužine 1 m. Konstrukcija sustava je bla izgrađena iz aluminijskih profila, a stranice (uzgojna površina) su tvorile polistirnske ploče debljine 3 cm koje su se polijegale na konstrukciju. Ispod uzgojne površine nalazio se sustav za otjecanje i skupljanje hranjive otopine u sabirnu posudu, te pumpa i sustav za orošavanje.
Pokus je započet sjetvom(10. ožujka 1999) i uzgojem presadnica. Kad su biljčice razvile prvi pravi list pikirane su u plastične mrežice promjera 5.5 cm (2. svibanj). U stadiju četvrtoga pravoga lista presadnice su postavljene na aeroponski sustav uzgoja (24. svibanj). Uzgojna površina je podijeljena uzdužno na 12 parcelica (4 sklopa sadnje u 3 ponavljanja) uključivši i zaštitni pojas. Svaka parcelica zauzimala je prostor od 1 m2 površine zaštićenog prostora, a uzgojna površina parcelice bila je 2 m2 zbog vertikalne orijentacije sustava. Gustoća sadnje na 1 m2 površine zaštićenog prostora bila je sljedeća: A (24 biljke/m2), B (32 biljke/m2), C (40 biljaka/m2), D (48 biljaka/m2). Izabran je kultivar Arletta F1. Dekaptacija je izvršena na dvije cvjetne grančice kad su biljke zametnule 3. cvjetnu grančicu (28. lipanj). berba je obavljena 12. kolovoza.
Prosječni prios na 1 m2 površine zaštićenog prostora bio je po varijantama: A 12,6 kg, B 16,4 kg, C 17,4 kg i D 21.2 kg. Posječna gustoća sadnje nije utjecala na smanjenje prosječne mase ploda, a tako ni na kakvoću plodova. Prosječni prinos po biljci malo se smanjivao povećanjem gustoćom sadnje. Prosjećni prinos na m2 površine zaštićenog prostora povećavao se s gustoćom sadnje i nije pokazivao tendenciju opadanja. Ovo nas upućuje na mogućnost daljnjih istraživanja s još većom gustoćm sadnje.
|